COLUMBIA COUNTY, PENNSYLVANIA


WPA Project 5175
Columbia County Marriages




These marriage records were extracted from the "Columbia Democrat" by WPA Project 5175. The "Columbia Democrat" was a newspaper that began in 1837. It covers what we now know as Columbia and Montour Counties.







  1837   1838   1839   1840   1841   1842   1843   1844   1845   1847   1860   1881   1882   1890   1891


 

1837

11 Apr   Samuel Slenker (Roaringcreek)   Susan Hauck (same)
02 May   David Stuart (Danville)   M. D. Wharton (Philadelphia)
04 May   John Wilbur (Berwick)   Helen Davis(same)
07 May   Samuel Kerstetter (Hemlock Twp)   Mary Boon (same)
?? May   Henry Detz (Madison Twp)   Susan Keller (Orangeville)
?? May   William Diehl (Hemlock Twp)   Rebecca Fry (same)
?? May   Thomas Betterly (Berwick)   Elizabeth Sisty (Nescopeck)
08 May   Samuel Hill (Perry Co.)   Catherine Brocius(Northumberland Co.)
20 May   William Blair (Derry Twp)   Esther ?aird (Montour Co.)
22 May   Jonathan Willetts (Col. Co.)   Sarah Merrel (Muncy)
26 May   Hyram Hughes (Steuben, NJ)   Lewrissa A. Boon (Catawissa)
21 Jun   Daniel Lindermuth (Catawissa Twp)   Catherine Hummel (Norwegian Twp, Skuylkill Co.)
?? Jul   Bright Paxton (Espy)   Emeline Barton (same)
13 Jul   Jeremiah Pursel (Bloomsburg)   Maria Hayman (Bloom Twp)
20 Jul   Hudson Owen (Berwick)   Emily Jackson (same)
?? Aug   John Oberdorf (Rush Twp, Northumberlan Co.)   Mary Ann ?urnil (same)
?? Aug   Aaron Fry (Mifflin Twp)   Margaret Zimmerman (same)
?? Aug   Arnold Jones (Limestone Twp)   Mary Ann Brass (same)
10 Aug   George Brown (Danville)   Sarah Gearhart (same)
27 Aug   Hiram Burger (Roaringcreek)   Sahah Hower (same)
?? Sep   Israel Wells (Col. Co.)   Juliana ?reher (same)
?? Sep   Daniel Follmer (Limestone)   Rachael Greer (Milton)
12 Sep   Samuel Harlechner (Mifflin)   Elizabeth Slecher (Beaver)
01 Oct   John Pursel (Hemlock)   Mary Smith (Bloomsburg)
05 Oct   Daniel Roody (Danville)   Hannah Faust (same)
?? Oct   Jacob Gearhart (Rush Twp)   Ann Piakerson (Briar Creek Twp)
20 Oct   Samuel Creasy (Mifflin)   Elizabeth Neungesser
26 Oct   Henry Ammerman (Danville)   Mary Mowery (same)
28 Oct   Benjamin Wortman (Col. Co.)   Maria Herring (Orangeville)
01 Nov   Abraham Shuman (Columbia Furnace)   Mary Rittenhouse (Washington City)
?? Nov   John Vannattar (Bloomsburg)   Maria Jacoby (same)
17 Nov   Philnader Joslin (Berwick)   Lucy Sterner (same)
?? Dec   Christian Zimmerman (Mifflin Twp)   Sarah Gearhart (same)
?? Dec   David Newhard (Bloom Twp)   Sarah Seigfried (same)
?? Dec   James Kelley (Berwick)   Hester McFarland (same)
?? Dec   Michael Walter (Bloomsburg)   Mary Ann Whitenight (same)
?? Dec   John Keller (Mifflin)   Lucy Ann Ely (same)
28 Dec   William Lemon (Northumberland, PA)   Melinda Pfouts (same)
28 Dec   Nathan Fleckenstine (Bloom Twp)   Catherine Pohe (same)


1838

02 Jan   James Lashells (Union Co.)   Hester Wilson (same)
03 Jan   William Cooper (Berwick)   Mary Shellhammer (Sugarloaf, Luz. Co.)
07 Jan   Abraham Hess (Bloom Twp)   Milissa Steward (same)
18 Jan   Elias Krumm (Hemlock)   Mrs. Lidia Fisher (same)
01 Feb   John White (Bloomsburg)   Tacey Vanderslice (Mt. Pleasant)
08 Feb   Jesse Coleman (Orangeville)   Catherine Kelchner (Briar Creek)
?? Feb   William Evens (Greenwood Twp)   Amanda Young (same)
20 Feb   Marceram S. Mears (Bloom)   Phebe Crouse (same)
?? Feb   Nathan Seely (Columbia Furnace)   Catherine Krisher (Berwick)
08 Apr   John Peiffer (Mifflin)   Mrs. Elizabeth Klingman (Catawissa)
10 Apr   William Aten (Mifflin)   Dorothy Brown (same)
29 Apr   Peter Fenstermacher (Catawissa)   Eliza Riggle (same)
29 Apr   Martin Leidy (Hunlock Twp)   Ann Waters (Shamokin)
?? Apr   John Sterner (Allentown)   Judith Drump (Bloom)
?? Apr   Enoch Criviling (Bloom Twp)   Phenlinty Phillip (same)
12 May   Solomon Leidig (Catawissa Valley)   Susan Zimmerman (same)
?? Jun   Jeremiah Mertz (Col. Co.)   Mary Betz (same)
12 Jul   Michael Walk (Northampton Co.)   Levena Faust (same)
02 Aug   Ellis Hughes (Catawissa)   Phebe Millard (Briar Creek)
02 Aug   Sampson Townsend (Hemlock Twp)   Priscilla Lanning (same)
03 Aug   Jacob Warntz (Catawissa Twp)   Angeline Reese (Nescopeck)
09 Aug   Henry Kostenbauder (Greenwood)   Elizabeth Kisler (same)
14 Aug   Samuel Ammon (Lewisburg)   Mary Hicks (Salem)
06 Sep   David Clark (Catawissa)   Ellen Gearhart
06 Sep   John McHenry (Fishing Creek)   Sally Ann Stucker (same)
06 Sep   Reuben Foulke (Hemlock)   Elizabeth Pursel (same)
20 Sep   Charles Lee   Maria Zeigler (Bloom Twp)
11 Oct   George Smith (Union Co.)   Elizabeth Ohl (Col. Co.)
11 Oct   Ulrich Hausser (Northumberland Co.)   Mary Maurer (Danville)
23 Oct   Hiram Eckroat (Mifflin)   Mary De France (Catawissa Valley)
?? Oct   Lewis Barkley (Bloomsburg)   Mahala Quick (Montour Twp)
?? Oct   Frederick Krauss (Sugarloaf, Luz. Co.)   Magdalena Penninger
?? Nov   George Martz (Northumberland Co.)   Melissa Hopkins
?? Dec   Jacob Edgar (Bloomsburg)   Catherine Jane Reidleman (same)
?? Dec   John Mauser   Lydia Wortman
12 Dec   Daniel Moyer (Bloom Twp)   Rachel Webb (same)
20 Dec   Michael Rishel (Danville)   ??Susan Diehl (same)
23 Dec   Joseph Miller (Danville)   Mary Ann Sechler (same)
23 Dec   Moses Kressler (Bloom Twp)   Mahala Larose (same)

1839

08 Jan   George Stearns (Catawissa)   Amanda Taylor (same)
08 Jan   Joseph Hartman (Bloom Twp)   ??Ciline Wilson (same)
10 Jan   Isaiah Shuman   Mary Ann Miller
15 Jan   Daniel Brown (Mifflin Twp)   Sarah Miller (same)
17 Jan   Elias Behler (Hemlock Twp)   Susanna Sitler (same)
19 Jan   Daniel Boyer (Roaring Creek)   Hannah Miller (same)
22 Jan   Jonathan Hauck (Mifflin)   Lucinda Troy (same)
27 Jan   M. Whitenight   Mary Ann Kline (Mt. Pleasant)
27 Jan   Alexander Cramer   Sarah Davis
27 Jan   Scott Colley (Sugarloaf Twp, Col Co)   Sarah Hess (same)
05 Feb   Isaac Burger (Espy)   Mrs. Sarah Roitz (same)
05 Feb   Joshua ??Webb (Espy)   Eliza Miller (same)
05 Feb   John Auten (Organgeville)   Susan Everett (same)
05 Feb   John Kramer (Hemlock)   Elizabeth Mauser (same)
07 Feb   Aaron Miller (Col. Co.)   Catherine Whitenight
17 Feb   Elijah Cooper (Hazelton)   Susan Craig (Berwick)
17 Feb   Reuben Kolph (Briar Creek)   Anna Hagenbuch (same)
17 Feb   John Rantz (Orangeville)   Isabella Shuck (Seidletown Lt St)
17 Feb   William Neal (Bloomsburg)  Catherine Christman (same)
21 Feb   Isaac Pettit (Mifflin)   Lydia Hutchins (same)
28 Feb   Reuben Davis (Sugarloaf Twp, Col Co)   Dolly Long (same)
05 Mar   George Whitenight   Maria Hoch
?? Mar   Jacob Clewell (Col Co)   Eliza Brobst (same)
19 Mar   Henry Rishel (Bloom Twp)   Mary Reese (same)
?? Mar   Charles Rohn (Bloom Twp)   Elizabeth Vannatter (same)
28 Mar   Thomas Clayton (Catawissa Twp)   Polly Reitz (same)
04 Apr   John Fisher (Catawissa Twp)   Sara Hertzel (same)
11 Apr   Abraham W. A. Kline   Rebecca Oman
11 Apr   William Miller (Mt Pleasant)   Elizabeth Everett
11 Apr   Daniel Lee   Rebecca Stambach
?? Jun   Daniel Leiby (Montour)   Esther Shellhard (same)
?? Jun   Reuben Wertman (Montour Twp)   Rebecca Leiby (same)
?? Jun   M. W. Jackson (Danville)   Margaret Gearhart (same)
?? Jul   George Deiterick (Briar Creek)   Mary Evans (same)
04 Jul   John Johnson (Jerseytown)   Malvina Shoap (same)
07 Jul   Thomas McGuire (Catawissa)   C Fitzpatrick (same)
16 Jul   John Gibson (Catawissa)   Mary RIchart (Luz. Co.)
03 Aug   Ziba Ruggles (Hemlock)   Mary Gearhart (same)
18 Aug   Joseph Zimmerman (Catawissa Valley)   Maria Beaver (Roaring Creek)
20 Aug   Elias Bogar (Jerseytown)   Colina Berill (same)
?? Sep   Jonathan Rishel (Danville)   Molly Foust (same)
19 Sep   Peter Richie (Michigan)   Sally Larose (Bloom Twp)
26 Sep   Caleb Woolver (New Columbia)   Estea Baush (same)
01 Oct   Darius Tilson (Luz. Co.)   Mary Miller (Danville)
?? Oct   Joseph Masters   Sarah Edwards
31 Oct   John Deen (Danville)   Jane Hutton (Hemlock)
?? Nov   Lewis Maus (Mt. Pleasant Twp)   Elizabeth Vance (same)
?? Nov   Joseph Miller (Catawissa)   Sally Kostenbauder (same)
11 Nov   Christian Newhard (Danville)   Elizabeth Kulp (Bloom Twp)
28 Nov   William Marshall   Harriet Ruch
30 Nov   George Seinell (Sugarloaf Luz Co)   Anna Regina ?Horlacher (Mifflin Twp)
12 Dec   David Wagner   Sarah Ann Girton
17 Dec   Jacob Hower (Roaring Creek Twp)   Eliza Fahringer (same)
?? Dec   Elias Weaver (Catawissa Twp)   Sally Yetters (same)
22 Dec   Abraham Erwine (Briar Creek)   Margaret Mosteller (same)
22 Dec   Samuel Keller   Elizabeth Evans
22 Dec   Reuben Miller (Mifflin)   Miss Hill (Berwick)
26 Dec   Wesley Bowman (Briar Creek)   Mary Ann Williams (Nescopeck)
26 Dec   Simon Reedy (Hemlock)   Susan Fry (same)

1840

09 Jan   Thomas Lunger (New York)   Elizabeth Kline (Sugarloaf Col. Co.)
09 Jan   William Coleman (Bloom Twp)   Margaret Ohl (same)
09 Jan   Simon Kase (Danville)   Elizabeth McReynolds (Buckhorn)
09 Jan   Nelson Creveling (Briar Creek)   Phebe Eck (same)
28 Jan   David Stroup (Hemlock)   Ester Eckman (Mt Pleasant)
23 Jan   John P. Pennington (Luz. Co.)   Susan Rogers (same)
03 Feb   Moses McHenry Jr.(Fishing Creek)   Sarah Guasner (same)
04 Feb   James Eyer (Bloomsburg)   Elmira Hollingshead (same)
16 Feb   Jonas Hartzell (Mifflin Twp)   Polly Hiller (same)
27 Feb   Joseph Lehr (Mifflin Twp)   Maria Nungresser (same)
05 Mar   Christian Moore   Charlotte Fritz
10 Mar   Lawrence Waters (Mifflin Twp)   Sarah Brown (same)
12 Mar   Sidney Slatter (Hemlock Twp)   Margaret Hutton (same)
12 Mar   John Snyder (Briar Creek)   Elizabeth Hutchinson (same)
02 Apr   William Mears (Orangeville)   Anna Matilda Kelchner (same)
02 Apr   Henry Yeager (Roaring Creek)   Fyanna Snyder (same)
04 Apr   William Kelly (Bloomsburg)   Sarah Ruch (Same)
14 Apr   Robert Cathcart (Bloomsburg)   Sarah Furmen (same)
14 Apr   George Metmeier (Bloom Twp)   Catherine Lowery (same)
04 May   Isaac Webb (Orangeville)   Hannah Hall(same)
06 May   Alexander Mears (Catawissa)   Pheby Kanouse (same)
06 May   George Kaufman   Mrs. Jacoby
30 May   Joseph Crawford (Mt. Pleasant)   Mary Drake (same)
31 May   Robert Ramsey (Huntington Twp, Luz. Co.)    ?Lenah Ann Long (Seidletown/Lightstreet)
?? Jun   Sylvester Pursel (Hemlock)   Mary Ann Emmitt (same)
18 June   Adam Roth (Bloomsburg)   Elizaeth Evans (same)
18 Jun   Jacob Hendershott (Fishing Creek)   Milah Aler (same)
23 Jun   Cyrus Fry (Bloom Twp)   Clarissa Abbott (same)
25 Jun   Joseph Mowery   Hannah Mattern
30 Jun   Patrick Hond (Hemlcok)   Elizabeth Mowery (same)
02 Jul   Abraham Smith (Mifflin Twp)   Deborah Pettit (same)
04 Jul   Thomas Richards (Hemlock)   Peggy James (same)
?? Jul   John Kressler   Rachel Emmitt
28 Jul   George Fenstermacher (Roaring Creek)   Lydia Gensel (same)
06 Aug   John Newhard (Bloom Twp)   Sally Ann Evans (same)
11 Aug   John Richards (Northumberland Co.)   Catherine Lilly (Bloomsburg)
20 Aug   Hiram Smith   Rebecca Hoffman
27 Aug   William Kocher (Davnille)   Rebeca Sechler (same)
31 Aug   John Fox (Mt. Pleasant)   Catherine Miller (same)
10 Sep   Dr. George Hill (Hughesville)   Rachel Hugh (Catawissa)
17 Sep   William Miller (Montour Twp)   Eliza Heimbach (same)
?? Oct   Jefferson Moyer (Bloomsburg)   Mahalah Ohl (same)
11 Oct   John Lemon (Greenwood Twp)   Elizabeth Lundy (same)
15 Oct   Nathaniel Kinley (Catawissa)   Susan Sterner (Hemlock Twp)
15 Oct   Peter Heighiman (Orangeville)  Elizabeth Miller (Briar Creek)
15 Oct   Aaron Long (Union Co.)   Catherine Hartman (Hemlock Twp)
?? Oct   George Peelor (Fishing Creek)   Rebecca Hopkins
18 Oct   George McCarty (Huntington Twp, Luz. Co.)   Susannah Probst (Orangeville)
22 Oct   Charles Conner (Orangeville)   Sarah Coleman (same)
22 Oct   Jesse Sholes (Danville)   Rachel Gaskins (same)
27 Oct   Charles Beatty (Clarion Co.)   Mrs. Amanda Lowery
10 Nov   Frederick Dentler (Mifflin Twp)   Sarah Fedder (same)
10 Nov   John Barnhart   Amy Anderson
12 Nov   William Crossley (Jerseytown)   Mary Ann Flick (same)
16 Nov   Samuel Fry (Mahoning Twp)   Catherine Blecher (same)
19 Nov   Jacob Stucker (Fishing Creek Twp)   Susannah Robbins (same)
22 Nov   William Zehner (Mifflin)   Elizabeth Gruber (same)
24 Nov   Andrew Crawford   Arminta Jacoby
24 Nov   Henry Ohl   Polly Wald
26 Nov   Ezekiel Brink (Fairmount Twp, Luz. Co)   Anna Thomas
27 Nov   John Eshbaugh (Limestone Twp)   Mary Follmer (same)
17 Dec   Aaron Hower (Roaring Creek)   Eliza Thomas (same)
20 Dec   Benjamin Bomboy   Sarah Ann Wagner
24 Dec   Joesph Webb (Bloom Twp)   Sally Miller (same)
24 Dec   William Hagenbuch (Bloom Twp)   Sally Muffley (same)
24 Dec   James Richard (England)   Elizabeth Dreisbach (Madison Twp)
29 Dec   Wendel Draeumer (Beaver Meadows)   Nancy Fenstemacher (same)

1841

01 Jan   Reuben Laurich (Huntington Twp)   Hannah Doughlas (Fishing Creek Twp)
01 Jan   Mathias Gearhart (Huntington Twp)   Sally Ann Buckalew (Fishing Creek Twp)
05 Jan   Benjamin Hurst (Luz. Co.)   Francis Wagner (Wilkes- Barre)
09 Jan   Henry Kentee (Huntington Twp)   Catherine White
12 Jan   Daniel Stein (Roaring Creek)   Sarah Mench (same)
14 Jan   Samuel Cuirton (Fishing Creek Twp)   Sally Bowman (same)
14 Jan   Isaac Keller (Orangeville)   Elizabeth McMicken (same)
?? Jan   Perry Bellas (Mifflin)   Rachel Kirkendall (same)
14 Jan   George Foust   Sarah Ann ?artman
18 Jan   Daniel Hess (Fishing Creek Twp)   Mary Laurish (Huntington Twp)
?? Jan   Baltis Appleman (Hemlock Twp)   Margaret Aikman (Espytown)
?? Jan   John Welliver (New Jersey)   Elizabeth Hampton (Bloom Twp)
?? Jan   Robert Cuthbert (Bloomsburg)   Susannah Weaver (Rush Twp)
?? Jan   Peter Jacoby (Hemlock)   Mary Matilda Graham (Orangeville)
31 Jan   Joshua Reese (Fishing Creek)   Elsey Coleman (same)
02 Feb   Solomon Maurer (Roaring Creek)   Sophia Kreisher (same)
02 Feb   Benjamin Miller (Mifflin)   Mrs. Krickabum (Catawissa)
02 Feb   John Stetzler (Roaring Creek)   Catherine Henrie (Shamokin)
02 Feb   Benjamin Wagner (Hemlock)   Polly Horne (Skuylkill Co.)
04 Feb   George Kaup (Catawissa)   Rebecca Willard (same)
04 Feb   Casper Kressler (BloomTwp)   Fanny Kindig (Seideltown/Lightstreet)
04 Feb   James Monroe (Huntington Twp)   Julia Brandon (same)
04 Feb   Peter Deal (Danville)   Maria Ann Gearhart (Mifflin Twp)
04 Feb   Jacob Kostenbauder (Catawissa)   Margaret Knittle (same)
04 Feb   Daniel Newhard (Hemlock)   Sarah Rode (same)
08 Feb   Joseph Cook (New York)   Sarah Bowman (Mifflin)
08 Feb   Hiram Reynolds   Mary Bowman (Mifflin)
09 Feb   George Huber (Catawissa)   Fanny RIggle (same)
09 Feb   Edward Thornton (Danville)   Leah Ernest (same)
11 Feb   Rowland Hughes (Berwick)  Mary Ann Dalby (same)
11 Feb   Francis Eves (Greenwood Twp)   Rachel Wilson (Valley Twp)
?? Feb   William Wilson   Sarah Arnwine (Hemlock)
11 Feb   John Patrick   Mary Harris (Hemlock)
11 Feb   Marshall Girton (Hemlock) Effe Flick (Penn Twp, Lycoming Co)
13 Feb   Weston C. Harvey (Fairmount Twp, Luz. Co.)   Elizabeth Hendershot (Fishing Creek               Twp)
14 Feb   Levi Arndt (Roaring Creek)  Salome Keiser (same)
16 Feb   John Thompson (Luz. Co.)   Catherine Yohe (Mifflin Twp)
16 Feb   Amos Capp (Northumberland Co.)   Margaret Withington (same)
16 Feb   John Shoemaker (Madison Twp)   Elizaebth Welts (same)
16 Feb   Solomon Gruver (Madison)   Mary Nagel (same)
18 Feb   Charles Miller (Mifflin Twp)   Louise Ann Longenberger (same)
18 Feb   John F. Herr   Mary Clackner
?? Feb   R. B. Sproul (McDowell Mills)   Eleanor Oman (Mt. Pleasant Twp)
24 Feb   Peter Herbein (Roaring Creek)   Catherine Owen (same)
24 Feb   Aaron Laybold (Montour Twp)   Eliza Miller (same)
25 Feb   George Lawrence (Catawissa)   Lydia Huber (same)
25 Feb   William Crathers (Mifflin)   Mary Rinebold (same)
25 Feb   Gideon Gearhart (Mifflin Twp)   Mary Ann Nuss (same)
28 Feb   George Kaufman (Danville)   Anna Van Reed (Berks Co.)
28 Feb   William Ciberling (Lehigh Co.)   Margaret Carp (Catawissa)
?? Feb   James Shrimer (Northumberland)   Sarah Campbell (Salem Twp)
?? Mar   Benjamin Deitrick (Hemlock)   Margaret Brown (Hopkinsville)
?? Mar   Isaac Wagner (Hemlock)   Sarah Leidy
11 Mar   Joseph Berninger (Roaring Creek)   Magdalena Mauer (same)
15 Mar   John Rishel (Montour Twp)   Elizabeth Hartman (same)
22 Mar   Elias Dreisbach (Madison)   Sarah Shoemaker (same)
30 Apr   Datiel Boon (Montour)   Judith Yonker (same)

Back to Columbia County Main Page


PAGenWeb       PA USGenWeb Archives    USGenWeb