WPA Project 5175
Columbia County Marriages


These marriage records were extracted from the "Columbia Democrat" by WPA Project 5175. The "Columbia Democrat" was a newspaper that began in 1837. It covers what we now know as Columbia and Montour Counties.


1837   1838   1839   1840   1841   1842   1843   1844   1845   1846  


1847   1860   1881   1882   1890   1891



1842

17 Mar   Oliver Blue (Liberty)   Mary Rishel (Montour)
18 Apr   John Sterret (Lewistown)   Sarah Chapman (Northumberland)
12 May   Wellington Hartman(Catawissa)   Rachel Boone (Bloomsburg)
06 Jul   Samuel Fisher (Catawissa)   Sarah Burger (same)
06 Jul   Jacob Miller (Catawissa Twp)   Eliza Orange (same)
10 July   Henry Miller (Mifflin)   Maria Roteberger (Roaring Creek)
10 Jul   Jacob Gruber (Hemlock)   Lydia Srrapu (same)
14 Jul   Matthias Persing (Catawissa)   Joanna Parent (Pottsville)
21 Jul   George W. Beats (Orangeville)   Maria Herman (same)
21 Jul   Solomon Phillips (Danville)   Margaret Kiff
15 Sep   John Lott (Shamokin Twp)   Deliah Hopper (Danville)
?? Nov   Jonas Miller (Orangeville)   Sarah Hayman (same)
?? Nov   John Davenport (Berwick)   Alina Kelchner (same)
03 Nov   Daniel Rimert (Bloom Twp)   Emeline Mertz (Milton)
11 Nov   Isaac Rhodes   Margaret Snyder
11 Nov   Simon Snyder   Hannah Homer
18 Nov   Samuel Shannon (Northumberland)   Anna Strawbridge (same)
22 Nov   William Mensch (Bloom Twp)   Hannah Brobst (Catawissa)
?? Nov   Daniel Miller (Bloom Twp)   Rhebe Bauer (Briar Creek)
23 Nov   Sherman Edwards (Col. Co.)   Mary Gray (Northumberland Co.)
?? Dec   Simon Shive (Bloomsburg)  Mary Thomas (Huntington Twp)
01 Dec   Perry Buckalew (Fishing Creek)  Sarah White (Huntington)
07 Dec   Lewis Traugh (Berwick)  Mary Ann Adams (Samuel) (Same)
08 Dec   John Weber (Catawissa)  Matilda Burger (Same)
08 Dec   Henderson Moore (Catawissa)   Elizabeth Geiger (same)
12 Dec   Stephen Henry (Madison)  Margaret Pratt (same)
13 Dec   Joseph Barkley (Bloom Twp)  Julia Mellick (Samuel) (same)
22 Dec   J. K. Sharpless (Catawissa)  Mary Marg Harder (same)
31 Dec   Jonas Berwine (Roaring Creek)  Elisa Borger (same)

1843

02 Feb   Jacob Stambach (Catawissa)  Sarah Brobst (same)
14 Feb   Effinger Adams (Danville)  Sarah Cornelison (John) (same)
23 Feb   Solomon Giger (Montour Twp)  Emeline Koons (same)
02 Mar   James Black (Derry Twp)  Mary Carter (same)
09 Mar   Jacob Shuman, Jr. (Catawissa)   Rebecca Miller (Mifflin Twp)
09 Mar   Abraham Salshan (Montour Twp)  Hannah Bittenbender (same)
09 Mar   John Bitenbender (Montour Twp)  Regina Appleman (Peter)(same)
?? Mar   John W. Wilson (Hemlock)  Margaret Shoemaker (same)
26 Mar   John Rittenhouse (Black Creek)  Mary Rittenhouse (Briar Creek)
27 Mar   E. W. Conkline (Danville)  Margaret Hibber
28 Mar   Jacob Wireman (Mahoning Twp)  Regina Rishel (same)
?? Mar   George Shaffer (Briar Creek Twp)  Catherine Waltman
10 Apr   Cornelius Garretson (Danville)  Mrs. Polly McFarlen
11 Apr   Daniel Reynolds (Danville)  Susanna Reber (Valley Twp)
13 Apr   Peter Eyerly (Montour Twp)  Mary Fry (Danville)
13 Apr   Michale Bowdom (Danville)  Susan Giger

1844

12 May   Thomas Bomboy (Bloomsburg)  Catherine Jane Armstrong (Madison)
12 May   Christopher Bugley(Schuykill Co)  Margaret Rotenburger
?? May   Jackson Clark (Danville)  Esther Fisher
16 May   John Jones (Danville)  aroline Peck (same)
09 Jun   Lemuel Kase   Susannah Hess (William)
13 Jun   Danuel Maurer  Mary Still
13 Jun   Anthony Foust (Montour Twp)  Maria Bittenbender (same)
15 Jun   Abraham Dildine (Mt Pleasant Twp)  Louisa Conner (same)
16 Jun   John I. Gaumer (Catawissa Twp)  Phebe Poller (same)
23 Jun   Samuel Fowler (Briar Creek Twp.)  Caroline Fowler (same)
26 Jun   William Shaffer (Briar Creek Twp)  Sophia Mowry (same)
26 Jun   Daniel Klinetob (Briar Creek Twp)  Mary Shaffer
29 Jun   Horace Brothwell (Sugarload,twp. Luz Co)  Rachel Bryan (same)
30 Jun   George Styer (Col Co)  Rebecca Arnwine (same)
25 Jul   Christian Mensh (Franklin Twp)  Margaret Cromley (Mountour Twp)
28 Jul   David Boyer (Berks Co)  Maria Yohe (Catawissa Twp)
08 Aug   John Rittenhouse  Catherine Martz
15 Aug   Henry White (Mt Pleasant Twp)  Susannah Breece (same)
?? Sep   Michael Hart  Sarah Leek
28 Sep   David Brands (Warren Co., N.J.)  Catherine Snyder (Mifflin Twp)
09 Oct   Edward Baldy (Danville)  Mary Elizabeth Jamison (Wm) (same)
13 Oct   Phillip Crone (Bloom Twp)  Mary Rogers (same)
16 Oct   Rob't Toms (Danville)  Alidda Persing (Shamokin)
28 Oct   William Shoemaker (Hemlock)  Elizabeth Rogers (Bloom Twp)
31 Oct   Peter Heimbach (Montour Twp)  Elizabeth Bailer (same)
07 Nov   William Furrey (Bloomsburg)  Hannah Fowler (Briar Creek)
13 Nov   John Blee (Valley Twp)  Mary Eliza Yorks (Thos) (same)
21 Nov   Jackson Thomas (Madison)  Hannah Zeisloft (same)
?? Nov   John K. Girton (Bloomsburg)  Mary Ellen McClure (Josiah)
21 Nov   William Blecker (Montour Twp)  Elizabeth Reimert (same)
05 Dec   Maj Michael C. Vance (Orange Twp)  Elmira Kline (Isaac) (same)
08 Dec   Maj Francis L. Bowman (Wilkes Barre)  Angeline Brobst (Samuel)
08 Dec   Joseph Lecherc (Wilkes Barre)  Amanda Dean (John R.) (Danville)
15 Dec   Daniel Mineer (Sugarload Twp Luz Co)  Amanda Shobert (same)
19 Dec   George Miller (Center Twp)  Ann Wolf (Mifflin Twp)
26 Dec   Jacob Gensel (Roaring Creek)  Ellen Fisher (same)
31 Dec   John Sechler (Danville)  Esther Hause (Point Twp)
31 Dec   Isaac Huey (Roaring Creek)  Mary Breach (same)

1845

01 Jan   George Saunders (Danville)  Ruth Knownover (David)
07 Jan   William C. Rhodes (Bloom Twp)  Fanny Maxwell (Elmira)
09 Jan   James Russell (Luz Co)  Nancy Russel (Valley Twp)
09 Jan   Joseph Deihl (Mahoning Twp)  Catherine Heimbaugh (same)
09 Jan   Matthias Appleman (Hemlock)  Lydia Billick (same)
09 Jan   Jacob Mauser (Mahoning Twp)  Catherine Krumm (same)
12 Jan   Robert Stout (Jerseytown)  Custina Kisner (same)
15 Jan   William Yeager (Roaring Creek)  Sarah Fessenomann (same)
18 Jan   H. W. Brown (Berwick)  Mary Ritsey (Mifflin)
20 Jan   Nicholas Fisher (Catawissa)  Sarah Ann Gaumer (same)
22 Jan   Solomon Levan (Roaring Creek)  Lydia Miller (Lehigh Co)
22 Jan   William Goodman (Roaring Creek)  Louisa Levan (same)
23 Jan   John Stecher (Hemlock)  Ameline Stoup (same)
08 Feb   Henry Simons (Fishing Creek)  Emily Hendershot
13 Feb   Reece Fairman (Bloom Twp)  Isabella Bomboy (same)
13 Feb   Samuel Ole (Orange Twp)  Margaret Dildine (same)

1846



1847

02 Jan  Daniel Hartman (Catawissa)  Rebecca Brechbilboth
14 Jan  David Rees (Franklin Twp)  Susanna George
21 Jan  Henry Phillips (Bloom Twp)  Sarah Ann Swisher (Jerseytown)
28 Jan  George Marshall (catawissa Twp)  Eliza Beats
18 Feb  James Boone (Rush Twp)  Catherine Colkert
04 Mar  Daniel Keller (Orangeville  Buley Welch
11 Mar  Thomas Creveling (Bloom Twp)  Ann Maria Kuhn
11 Mar  Phillip Unangst (Bloomsburg)  Sarah Geiger

Columbia County Home Page
©2016 PAGenWeb and Contributors
Mary Ann Lubinsky, Columbia County PAGenWeb Coordinator