1830 Braintrim Twp --LUZERNE CO.

These are a partial Listing of Census from Luzerne County. They were donated by the generous people researching in Luzerne county for the Luzerne County Genweb Project. If you have something you would like to donate send it to Mary Ann Lubinsky


Name                         Name               
****                         ****                
Blackman, David              Jayne, John  
Bunnell, James               Jayne, William S. 
Bowman, Erastus              Jones, Linas
Beeman, Judson               Keeney, Chester
Brewer, Francis              Keeney, Richard
Bunnel, Isaac                Keeney, Ira
Bartron, Moses               Keeney, Joshua
Benninger, Adam              Keeney, Asahel
Bunnel, Solomon              Keeney, Lyman
Bunnel,Louisa                Lowe, Jacob
Bogart, Mitchell             Lake, David
Coon, George                 Lake, Samuel
Champin, Henry V.            Lum, Daniel
Carney, John                 Lacy, John C.
Carney, Jesse                Lacy, Daniel P.
Coal, David                  Lacy, Ebenezer
Champin Horatio N.           Lacy, Isaac
Doolittle, David B.          Lacy, Isaac Jr.
Doolittle, David             Lovelace, David
Doolittle, James             Lake, William
Dexter, Benjamin             Marshall, Thomas
Dailey, John                 Moorehouse, Thomas
Dunlap, Robert               Mowry, Ezekiel
Dunlap, Thomas               Morrow, William (not naturalized)
Douglass, James              Myers, William
Davis, Mary                  Miller, Christopher
Ellis, Levi                  Miller, Jacob
Ellis, James                 Morley, Thomas
Ellis, Solomon               Mapes, Samuel
Ellis, Elnathan              McKan, Daniel 
Edwards, Benjamin            Morrow, George Jr.
Evans, Peter                 Nortrup, Henry W.
Fletcher, William            Newton, Matthew
Groo, George                 Overfield, Manuel  
Groo, Danforth               Overfield, Nicholas
Groo, Freeman                Ossell, Albin
Green, John                  Robinson, John
Gregory, John                Robinson, Royal
Gay, George                  Rashburn, Lydia
Gay, Ansell                  Skinner, Polly S.
Grant, Asahell               Sturdevant, John
Grist, Lyman                 Sturdevant, Samuel
Gaylord, Ambrose             Sturdevant, Peter P.
Hopkins, Thomas              Sturdevant, Elijah
Hollenback, Uriah            Sturdevant, Elisha
Holvey, Colvin               Sterling, Daniel
Hockiss, Brunson             Sterling, James
Harvey, Joseph               Sterling, Lewis
Harvey, John                 Smith, John
Johnson, William             Shoemaker, Justus
Jayne, Abraham               Smith, Tilton   
Shoemaker, David             Van Gorder, John
Van Osdall, Benjamin         Van Osdall, Phillip
Wickizer, John               Winans, Matthew
Winans, John                 Whitcomb, Ahica L.
Wilson, Samuel               Wood, Reder

Thanks to Muriel Caillau for this contribution to the Luzerne County GenWeb Page.


1830 Eaton Twp --LUZERNE CO.

Name                         Name               
****                         ****                
Albro, Samuel                Lutes, Joseph
Auchmick, Abraham            Lutes, Stephen
Avery, Noah                  Lutes, Peter
Atherton, Jonathan           Miller, George
Atherton, Rebecca            Miner, Christopher
Auchmick, John               Mollison, Rueben
Aumick, Peter                Mitchell, Thomas
Baker, Stephen               Moneypenny, William B.
Baker, Thomas E.             Meyers, Philip (natrulized)
Brown, James                 Newman, Elisha
Bodle, Isaac                 Newman, Ellisha
Bebee, Gideon                Orcut, Silas H.
Birdsall, Isaac              Patrick, Joshua
Carver, Jabez                Parrish, Ellihu
Dana, Asa S.                 Pike, Asa
Dimond, Henry                Roberts, Samuel B.
Debois, Handric              Roberts, Laton
Evans, John                  Roberts, Moorhouse
Evans, Elihu                 Rousecrantz, Levi
Fassett, Catherine           Rousecrantz, Levi Jr.
Frear, Abraham               Rousecrantz, Henry
Frear, William               Rousencrantz, Joseph
Freeman, John                Robinson, Joseph
Garrison, James              Roberts, Samuel
Garrison, Isaac              Smith, Newton
Garrison, Hezekiah           Smith, Asahel C.
Garrison, David              Smith, Jackson
Graham, George               Stevens, John Jr.
Graham, Seagar               Shafer, Margaret Ann
Harding, Thomas              Taylor, Obadiah
Harding, Samuel              Taylor, John H.
Harding, Jesse               Townsend, John
Harding, Thomas 2nd          Thurston, Azor
Harding, Elisha              Thurston, Lyman
Harding, Elisha Jr.          Vantyle, Jonathan
Harding, Stephen             Vantyle, Walter
Harding, Benjamin            Vantyle, Hiram
Harding, Asa                 Williams, John
Haines, Joseph               Wood, Obadiah
Headsall, William            Wheelock, Escek
Hawkins, Thomas              Wheelock, Theron
Harding, Benjamin            Wheelock, Aden
Headsall, John               Wanen, Henry
Jenkins, Benjamin            Webb, Jacob
Jackson, William             Webb, Jonathan
Lee, Jesse                   Wilson, Elizabeth
Lee, Daniel                  Wilsey, Eleanor
Lee, Forbes                  Williams, Robert
Lutes, George                Zillman, John

Thanks to Muriel Caillau for this contribution to the Luzerne County GenWeb Page.


1830 Falls Twp --LUZERNE CO.

Name                         Name               
****                         ****                
Avery, Miles                  Patrick, Abel
Avery, Zebulon                Patrick, William
Avery, Caleb                  Patrick, Noah
Avery, Lewis                  Philo, Hulbert
Adkinson, Thomas              Philo, Azor
Adams, David JR.              Philo, Azor Jr.
Armstrong, Elisha             Peterson, Jarius
Armstrong, Nelson             Philo, Ward
Agar, Charles                 Quick, James
Agar, John                    Reed, Isaac
Agar, Joshua                  Ross, William
Beebe, Josiah                 Roberts, Henry
Besley, Oliver                Rosewell, Samuel
Beamer, Henry                 Rosewell, Benjamin
Brink, Wm. A.                 Rosewell, Henry
Bastedo, George               Rosewell, Joseph
Bedell, Peter                 Rosewell, Charles
Coon, Joseph                  Reynolds, Christopher
Coss, Abraham                 Ross, David
Constock, Zebulon             Rodney, Henry
Case, Chauncey                Rodney, Barnabus
Compton, Andrew               Richards, Nathaniel
Coon, Samuel                  Rosewell, Edward
Corell(?), Solomon            Sturdevant, Samuel
Covey, Ebenezer               Sutton, Phebe
Constock, Isaac               Sutton, George
Dailey, Luther                Sickler, Jacob
Dailey, Emanuel               Smith, Elias
Dailey, Joseph                Setzer, Peter
Dailey, Samuel                Stine, Abraham
Finch, Nathaniel              Sherwood, Matthew
Finch, Morgan                 Sherwood, Phineus
Finch, Seymour                Strong, John
Graham, Isreal                Strodder, Henry
Green, Josiah                 Smith, Isaac
Green, Samuel                 Taylor, Mable
Green, Jonathan               Thurston, Ebenezer
Hagen, John                   Twickell, Joseph
Harris, Elisha                Twickell, Horace
Hunt, Hohn                    Tinckellpaugh, John
Hunt, Robert                  Townsend, Levi
Hunt, Elemuel                 Taylor, Wakeman
Holmes, Abraham               Taylor, Adam
Hubbard, Sylvester            Taylor, Christopher
Havens, Zephaniah             Taylor, Adam
Herrington, John              Thompson, Adam 
Jones, Jesse                  Townsend, Peter
Jones, Morgan K.              Townsend, Benjamin
Kidder, Lyman C.              Townsend, Consider
Leonard, John                 Vantryle, Daniel B.
Lateer, Claphas               Water, Henry
Luts, Henry                   Williams, John C.
Lane, WIlliam                 Williams, James
McCoy, John                   Williams, Abraham
Mead, Caleb                   Winter, Charles
Mead, Joseph M.               Wright, William
Mead, Daniel                  Wheelock, Daniel
McCord, James                 Weiss, John
McMullen, Alexander           Young, Absolum
McClusky, Charles             
Mott, John
Mott, Samuel
Myer, George
Morgan Homan
Olmstead, David
Osterhout, John
Osterhout, Henry
Phoenix, John H.
Post, Stephen
Post, Joseph
Patrick, David 2nd
Patrick, David
Thanks to Muriel Caillau for this contribution to the Luzerne County GenWeb Page.


1830 Northmoreland Twp --LUZERNE CO.

Name                         Name               
****                         ****                
Adams, David                 Kunkle, Conrad
Adams, Joseph                Keeler, Asa
Abbott, Jasper               Kirkindall, Christopher
Brungess, John               Kunkle, Wm. L.
Besteder, John               Loomis, Sherman
Boardman, Orlando            Lee, Ashbel
Brown, Sevryn                Man, Cyrus
Brown, Henry A.              Moore, Wm.
Brace, William               Moore, John R.
Brace, Daniel                Mears, James
Bodel, Daniel                Montross, Reuben
Brace, Susan                 Montross, Peter
Barton, Josiah               Newman, John
Chandler, Benj.              Newberry, Josiah W.
Champlin, William            Nobles, Jacob
Calkins, Abigail             Newberry, Chandler
Carpenter, Jonathan          Owen, Wm.
Culver, James                Orcut, Orial C.
Carle, George                Pike, Virgill
Calkins, Lemuel              Pike, James
Clark, Philemon              Parkes, Aaron
Durland, Charles             Parks, Moses
Durland, Shubal              Phoenox, Abraham
Durland, Ralph               Phoenox, Mathew
Dickerson, Jesse             Parrin, Calvin
Dickerson, Jesse Jr.         Pace, Thomas
Dailey, John                 Parrin, John
Dailey, Jonathan             Ross, William
Dimon, Matthew               Rogers, Almanza
Diboll, Virginia N.          Rogers, Jacob
Ellsworth, Avery             Rogers, Josiah
Ellsworth, Leonard           Rogers, Ariel
Eyte, Benj.                  Rogers, David B.
Eaton, James                 Rhoads, John
Eggleston, Amos              Rogers, Rhoda
Ferrell, Wm.                 Ranos, James
Fitch, Gideon                Schuyler, Garrett
Fitch, John                  Simons, James
Fitch, Joseph                Simons, Nehemiah
Ferguson, Richard            Simons, Henry
Ferguson, Abraham            Smith, Peter M.
Ferguson, John               Smith, Jacob D.
Fuller, Jeremiah             Sands, Jacob
Fuller, Ambrose              Smith, Charles
Fuller, Chancey              Terry, Conklin
Fuller, Henry H.             Vanscoy, Daniel
Fuller, Orange               Vantyle, Margeret
Fuller, Hannah               Vanscoy, Samuel
Freeman, Ebenezer            Vincent, Richard
Gallup, George               Vanscoy, Cornelius
Goble, William               Wilson, John
Hadby, Thomas                Wilson, Uriah
Holly, Isreal                Williams, Wm.
Hallock, Eli                 Whilock, Lewis
Headsall, Stephen            Whilock, Enoch
Harris, Isaac                Whilock, Aaron
Headsall, Amos               Winter, Wm
House, Leonard               Weed, Silsbee
Hallstead, Jacob             White, Jesse
Hallstead, Samuel            Wright, John
Jackson, Cyrus               Winter, John E.
Jackson, Joseph              Westover, David
Jackson, Henry               Winter, John C.
Jenks, John S.               Williams, John
Jenks, David W.              Weaver, Matthew
Jenks, Obadiah S.            Young, Henry
Jaquish, Mary
Thanks to Muriel Caillau for this contribution to the Luzerne County GenWeb Page.


1830 Tunkhannock Twp --LUZERNE CO.

Name                         Name               
****                         ****                
Avery, Cyrus                  Kelly, James
Avery, Elijah                 Lott, Stephen
Avery, Lyman                  Lyman, Gideon
Avery, Cyrus H.               Lewis, Abraham
Adkinson, Robert              McMillog, Jonathan
Adkinson, George              Mullison, John
Alden William F.              Meeker, Joseph L.
Bowen, Charles                Meeker, Samuel L.
Bardwell, Daniel              Mills, Daniel P.
Billings, Jasper 2nd          Mullison, James
Bates, Joshua                 Montonye, John
Bates, Hulda                  Miller, James
Barney, John C.               Miller, John (no info)
Bartholemew, Auraziah         Miller, Thomas
Bunnell, Gershon              Miller, George 2nd
Bunnell, John                 Marcy, Zebulon Jr.
Brown, Isaac                  Marcy, Abel
Babcock, Francis M.           Marcy, Zebulon
Brown, Jacob K.               Marcy, Nicholson P.
Billings, Daniel              McCrakin, Thomas
Billings, Jasper              McCrakin, William
Billings, Caleb               Mullison, George
Brumhall, Joseph              Marcy, Hannah
Buck, Edward                  Murwine, Lucretia
Ball, Orvell                  Newman, Daniel
Bardwell, Silas               Osterhout, David
Bunnell, Benjamin             Oakley, Robert
Bell, AMos                    Ozias, Anthony
Bartholomew, Andrew           Oyster, George
Cary, Thomas                  Provost, John
Comstock, Robert              Phelps, Bishop
Close, David                  Patterson, Jesse
Chatfield, John               Phelps, John
Camp, Ezekiel                 Roberts, Caleb 2nd
Camp, Gurdon                  Rosencrance, George
Camp, Ebenezer                Rosencrance, James
Camp, Joseph                  Stemples, Benjamin
Cannon, Anson                 Stoner, Thomas
Cary, Earl                    Slocum, Benjamin
Carpenter, Peleg              Stansburry, Washington
Decker, John                  Stark, Henry
Durham, Alpha                 Stark, John
Davidson, James               Stark, William
Davidson, Abel                Stark, Oliver
Davidson, Calvin              Stark, Hiram
Dickson, Hugh                 Stark, Nathaniel
Dickson, Lewis                Stark, Samuel
Driggs, WIlliam               Stark, Nathan
Dickson, Polly                Stark, William 2nd
Earl, Benjamin                Stark, Paul 
Earl, Beach H.                Smith, Ziba
Earl, Joseph                  Smith, John Jr.
Ely, Horatio G.               Stage, William
Ely, William                  Shibley, John
Estes, Philip                 Shibley, Jacob
Ely, Garriet                  Shaw, John
Ferry, Luman                  Shaw, Nehemiah
Fassett, Reuben               Stark, Abel
Garrison, Mary                Shaw, William
Garrison, Abriham             Sawyer, Ephraim
Goodale, David                Stephens, John
Gardner, John                 Sickler, Andrew
Gardner, Andrew               Shaw, Abigail
Grow, Royal                   Tuttle, Jesse
Hewitt, Gorton E.             Tuttle, Joseph B.
Hight, Robert F.              Townsend, Charles
Henderson, William            Taylor, Adonija
Hine, Alfred                  Thayer, James
Heise, Letitia                Taylor, Joseph
Hammond, Harry G.             Taylor, John M.
Hiacock, Noah                 Tripp, Sarah
Hicock, Carter                Vosberg, Daniel 
Harman, Anna                  Vosberg, Jacob
Jayne, David                  Vosberg, Isaac
Jayne, Daniel                 Whitmore, John E.
Jayne, Timothy                Wilson, Adam
Jenkins, Thomas               Wiggins, Felix
Jackson, Nathan               Wright, James
Jackson, James                Whitmore, Sarah
Jenkins, Benjamin             Windle, John C.
Jenkins, Jabez                Wilsey, Matthew
Jones, Anson                  Wiggens, John
Jackson, William              Welsh, Richard
Kellogg, Treadaway            Wilson, Jabez
Kellogg, William
Kellogg, Jonathan
Thanks to Muriel Caillau for this contribution to the Luzerne County GenWeb Page.


1830 Exeter Twp --LUZERNE CO.

Name                         Name               
****                         ****                
Ayers, Mary                   Kernes, Henry Jr.
Auencup, Jacob                Kelley, Arthur
Bibe, John                    Kelley (1 ch.under 14-deaf and dumb)
Barber, Peter                 Learned, Theophilus
Baldwin, John                 Love, Wm.
Breece, Lot                   Lewis, Oliver 
Breece, Alfred                Lewis, Oliver Jr
Brown, Robert                 Lewis, John
Bickham, Joseph               Loomis, Andrew
Bodle, Jonathan               McMillen, Wm.
Coolbach, Aaron               Merical, Lewis
Coolbach, William             Montayne, Andrew
Culver, Reuben                Montayne, Andrew Jr
Culver, David                 Munson, Walter
Clinton, Harman               Merrill, Adrien
Culver, Joseph                Oliver, John
Coolbach, Peter               Parkis, Asher
Dimond, Joseph                Poland, Wm.
Dimond, John                  Patterson, Isaac
Dimand, John Jr.              Price, James
Diamond, Matthew              Philips, Hosea
Diamond, William              Philips, Hosea, Jr.
Davenport, Ziba               Philips, Lovina
Dewitt, John                  Pamelton, Asa
Davis, Samuel                 Rogers, Joseph W.
Decker, Isaac                 Rogers, Nelson
Eastwood, David               Rogers, Elisha
Easton, Robert                Simons, Jabez
Fuller, Charles               Shales, John
Gardner, John                 Swartwout, Absolom
Gardner, Richard              Swartwout, Alexander
Gardner, Benjamin             Swartwout, Joshua
Gardner, Joseph               Swartwout, Henry 
Goodwin, John                 Swartwout, Catherine
Goodwin, Henry                Shaw, James 
Goodwin, David                Snell, Samuel
Goble, Ezekiel                Smith, Obadiah
Green, David                  Smith, Isaac
Goble, Timothy                Smith, Morehouse
Hill, Gamaliel                Smith, Isaac 2nd
Headsall, Stephen             Smith, Rosewell
Headsall, James               Seckler, John
Harding, Hiram                Seckler, James
Harding, James                Seckler, Wm.
Harding, John                 Seckler, Wm., 2nd
Harding, Isaac                Slocum, Laton
Harding, Harry                Slocum, Giles
Headley, Samuel               Slocum, Wm.
Harlbut, Lyman                Schooley, Jediah
Harris, Stephen               Scott, Charles
Hecock, Edward                Stanton, Asa
Haas, Jacob                   Sutton, Samuel
Ingersoll, Artimodones        Schooley, Joseph P
Jenkins, Franklin             Schooley, Nathaniel
Jenkins, Eleanor              Shannon, James
Jenkins, Harris               Scovell, Thankful
Jones, Lloyd                  Sutton, Sarah
Jones, Lewis                  Turner, Daniel
Jones, Isaac                  Terberry, Jacob
Jones, Daniel                 VanLone, Abraham
Jackson, Henry                Vanbuskirk, Charlotte
Jackson, Abner                Vanbuskirk, Thomas
Jackson, John                 West, Edmond Pl
Jones, Wilson                 Wynan, Phineas
Kernes, Jacob                 Wall, John
Kernes, George                Whitlock, Gould
Kernes, Henry                 Willcox, Richard
Thanks to Muriel Caillau for this contribution to the Luzerne County GenWeb Page.


1830 Nicholson Twp --LUZERNE CO.

Name                         Name               
****                         ****                
Albro, Pierce                Kilner, John
Brundage, Parmenas           Lewin, John
Brundage, Asa                Lewis, Elisha
Brundage, James              Matthewson, Josiah G.
Billings, Samuel             Miller, Abraham
Bacon, Nathan                Moore, Hampton
Bacon, Timothy               Marcy, John
Barber, William              Manchester, Earl
Brazier, John                Marcy, John
Browning, George A.          Mackintosh, William
Buner, John                  Maxwell, John
Buner, Joseph                Nicholas, Ruggles
Capwell, Hannah              Osterhout, Hiram
Capwell, Russell             Osterhout, Webster
Capwell, Daniel H.           Oakley, Samuel
Capwell, Frederick           Quick, Timothy
Capwell, Holdren             Rought, Leonard
Carpenter, Benjamin          Roberts, Isaac
Carpenter, Stephen           Rought, George
Carpenter, Rolly             Roberts, Caleb
Carpenter, Oliver G.         Rose, Benjamin W.
Carr, John                   Rose, Samuel
Cornell, Mary                Reynolds, Robert
Covert, James                Reynolds, Phineas
Cuic (?) WIlliam             Reynolds, George
Coal, Peter                  Reynolds, Daniel
Carr, Caleb                  Reynolds, Solomon
Carpenter, Thomas            Reynolds, Ezra
Carpenter, William Jr.       Reynolds, Griffin
Doud, Isaac                  Reynolds, George Jr.
Dan(Dau), Isaac              Reynolds, Stephen
Dan(Dau), Philips            Reynolds, Crispin
Davidson, Daniel             Ring, David
Dan, Scovell                 Roland, Christopher
Estell, Jacob                Rathbund, Waymond
Felton, Henry                Stephens, Ebenezer
Felton, Christian            Stephens, Lord
Felton, William              Stephens, William
Farnham, Eliab               Stephens, Elephalet L.
Farnham, Stephen             Stephens, Elepahlet
Farnham, Daniel O.           Stephens, Jesse
Finn, Solomon                Scott, William
Finn, Theron                 Squires, Stephen
Foster, Thomas               Squires, Joshua
Garey, Ezekiel               Squires, Cyrenus
Gardner, Erasmus             Squires, Arah
Gardner, Horace              Squires, Nathaniel
Gummore, Sarah               Slayton, Ebenizer
Gummore, Abraham             Steele, Andrew
Gleson, Elizabeth            Steele, Baltzer
Gleson, Samuel               Steele, John
Gleson, Moses                States, Samuel
Gorman, William              States, Cooper
Gorman, John                 Staunton, Joseph
Gardner, Asahel              Smith, Hiram
Gilmore, Joseph              States, William
Green, William               Staunton, Samuel
Green, Hiram                 Sprague, Jenks
Gritman, John B.             Taylor, David
Gleson, Julucia              Thomas, Jesse
Gardner, Champion            Thomas, Ezra
Hoben, James (unnaturalized) Thomas, John
Hallstead, Elemuel           Thomas, Lewis
Hobbs, Moses                 Thomas, Jesse
Hallstead, Samuel            Thomas, Ezra
Hallstead, Olin              Vincent, Aaron
Hallstead, James F.          VanFleet, James
Hayden, Milton               VanFleet, Daniel
Howard, John                 Wilson, William
Harding, James               Wilson, Gershon
Hobb, Harley                 Williams, Rufus
Howell, Thomas               Weed, Daniel
Hill, Anton                  Warren, Joseph
Hobbs, Elijah                Wight, Gorton
Jayne, Samuel                Welsh, Eve
Jayne, Ebenezer              Wall, Gorton
Kenedy, Josiah               Wightman, Jonathan
Kilner, William
Thanks to Muriel Caillau for this contribution to the Luzerne County GenWeb Page.


1830 Windham Twp --LUZERNE CO.

Name                         Name               
****                         ****                
Allen, Thomas                Harris, Emer
Adams, Aaron                 Harris, James
Adams, Richard               Hitchcock, Hiram
Ames, Elisha                 Hix, Daniel
Ames, Ruel C.                Hayden, Samuel
Adkins, Samuel               Hatfield, Samuel
Allen, Ebenezer              Harris, Daniel
Allen, A. Palmer             Hobbs, Sally
Adams, Ebenezer              Harris, Samuel
Ashcraft, James              Jennings, Paul P.
Adams, Burton                Jayne, William
Adams, Gilbert               Jayne, Benjamin
Adams, Sorrill               Jones, William
Adams, Noah                  Keeney, Charles
Alsworth, Timothy            Kerns, Seth L.
Adams, Augustus              Kasson, Asher
Adkins, Isaiah               Kingsberry, Ann
Arnold, Stephen              Lucas, Daniel
Allen, Wyatt                 Lott, Isaac
Angel, Daniel                Lake, Eleazor
Ams, Lucy                    Lott, Leonard
Allen, Nathan                Lemon, Pericipher
Broady, B____                Love, John
Burgess, Joseph              Marshall, Thomas
Burgess, J. Parks            Mead, Daniel D.
Burgess, William             Mowry, Elias
Bell, William                Morris, William K.
Barnes, Benj. C.             Maynerd, Elisha
Beers, Daniel M.             Maynerd, Truman
Barrowclift, William         Miles, John
Blowers, George              Newman, Thomas
Burgess, Seth                Place, Isaac
Bowman, Elijah               Prentice, Southwick
Bownam, Walter               Prentice, Thaddeus
Burgess, Joseph Jr.          Palmer, Alfred
Baker, Benjamin              Palmer, Philemon
Brooks, Joshua               Palmer, Eden
Barber, Pearl                Palmer, Henry
Babcock, Franklin            Potter, Jesse E.
Barnes, Neiley               Park, Russell
Cary, Warren                 Palmer, William
Carpenter, Tillinghurst      Palmer, Rosewell
Carney, William              Rogers, Adolphus
Carney, Samuel               Ross, Solomon
Carney, Hiram                Robinson, Ira
Carney, David                Robinson, Amasa
Carney, Elihah               Robinson, Thomas M.
Carney, Joseph               Rogers, Josiah
Carney, Polly                Root, Samuel
Campbell, Duncan             Robinson, Nabby
Camp, Clark                  Robinson, Reilley W.
Campbell, James C.           Robinson, Jared
Champion, Henry              Robinson, Chandler
Carney, Catharine            Spring, Liba G.
Comstock, Russell            Swetland, Artimius
Dudley, Jonathan A.          Swetland, Gordon
Dunlap, Obadiah              Swetland, Butler
DeWolfe, Amasa               Swetland, Chauncey
Dull, John C.                Strong, Solomon
Dull, Isaac                  Smith, William
Dikeman, Daniel              Smith, Joseph
Estell, Andrew               Stevens, Asa
Estell, Amey                 Stevens, Damon
Emery, Daniel                Sturdevant, Jesse
Fassett, Elijah              Spencer, John
Fassett, Gurdon              Spaulding, John
Fassett, Elihu               Scouten, Jacob
Fassett, Schuyler            Scouten, William
Fassett, Jasper              Singer, John
Fassett, Josiah              Shoemaker, Lud
Fassett, John                Shoemaker, David Jr.
Frost, Daniel                Stephens, Benjamin
Frost, John M.               Stevens, Martin (none listed)
Frost, Nathaniel C.          Summers, Sylvester
Finney, Charles              Stranger, Philip
Finney, Apellus              Thomas, David
Farr, Benjamin               Taylor, Silas
Fox, John R.                 Thompson, Rueben
French, Hosea                Umphrey, Henry
Farr, Jonathan               Vaughn, William
Farr, Sewell                 Vose, Oliver
Grist, George                William, Judith
Grist, Thomas                Whipple, William
Grist, John                  Wandall, Sanford
Gay, Harris                  Wandall, Henry
Gay, Betsey                  Whitcomb, Timothy M.
Gamble, George               Whitcomb, John S.
Graves, Richard              Whitcomb, Solomon
Garey, Seymore               Whipple, William B.
Garey, Ebenezer              Winslow, Perry
Garey, Ambrose               Whitney, Walter
Garey, Ambrose Jr.           Whitney, Jonathan
Green, Prudence              Waller, Monreau
Hurlbert, Samuel             Winslow, Seth
Heath, Anson W.              Wall, Horace
Harris, Ebenezer             Wandall, John G.
Harris, Edward
Thanks to Muriel Caillau for this contribution to the Luzerne County GenWeb Page.

1996-2016 by Mary Ann Lubinsky for the PAGenWeb Project, and by Individual Contributors

 Mary Ann Lubinsky
County Coordinator

Back To Luzerne
Genweb