These are a partial Listing of Census from Luzerne County. They were donated by the generous people researching in Luzerne county for the Luzerne County Genweb Project. If you have something you would like to donate send it to Mary Ann Lubinsky

1800 Braintrim Twp --LUZERNE CO.


Name                         Name               
****                         ****                

Ebenezer ADAMS                David LAKE
Rodes AGARD                   Henry LOTT
Mason F. ALDEN                Leonard LOTT
Stephen ARNOLD                Zephaniah LOTT
Samuel BAKER                  Nathaniel LOTT
Joseph BRUNDRIDGE             Zephaniah LOTT, Jr.
Joseph BRUNDRIDGE, Jr.        Zephaniah LOTT
Asa BUDD                      Jacob MILLER
Joseph BURGESS                Thomas MILES
Henry C. CHAMPION             Peter OSTERHOUT
Joseph CARNE                  Petutiah OSTERHOUT
William CARNE                 Benjamin OVERFIELD
Jonas CARTER                  Paul OVERFIELD
Joel DOWNING                  Uriah PARSONS
Jacob DRAKE, Jr.              Reuben PLACE
Isaac DULL                    Noah PHELPS
Luther DUNN                   Thaddeus PRENTICE
Elnathan ELLIS                James QUICK
Lazarus ELLIS                 Thomas QUICK
Thomas ELLIS                  Chandler ROBINSON
Elijah FASSET                 Jared ROBERTSON 
Josiah FASSET                 Alban RUSSELL
John FRINK                    Christopher SCHOONOVER
William GAMBLE                Oliver SESSIONS
Ambrose GAYLORD               Ebenezer SHINNER
Eleazer GAYLORD               Garret SMITH
Justus GAYLORD, Sr.           Michael SMITH
Henry GREEN                   William SMITH
George GRIST                  Asa STEPHENS
John GRIST                    Jonathan STEPHENS
Danforth GROSS                Simon STEPHENS
Elikum HALL                   Azor STURDEVANT
Thomas HARRIS                 Abijah STURDEVANT
Robert HEADLEY                James STURDEVANT
John KEARNEY                  Noah STURDEVANT
Joshua KINNY                  Samuel STURDEVANT
Jeremiah KINNY                Artemus SWETLAND
Thomas KINNY                  Calvin WHEELOCK
Richard KINNY                 Charlotte  WHITCOMB
Mark KINNY                    James WHEELER
Isaac LACY                    Joseph  WHEELER 
Ebenezer LACY                 John WHITCOMB
Henry LOVE                    David YOUNG
 
Thanks to Muriel Caillau for this contribution to the Luzerne County GenWeb Page.


1800 Nicholson Twp --LUZERNE CO.

Name                         Name               
****                         ****                

William BUCKANAN              Abel KENT
Jacob ROUGHT                  Amos MORSE
John STEEL                    Salmon HOLMES
William JACKSON               Elisha KENT
Samuel HALSTED                Joseph POTTER
Henry FELTON                  Wryht CHAMBERLAIN
Ebenezer STEPHENS             John BELCHER
John ROBINSON                 George BENNETT
James COYL                    Jotham PICKERING
Joseph RYDER                  David HAMILTON
Ebenezer STEPHENS             Elias VAN WINKLE
Seth CAREY                    Abel KENT, Senr.
Elisha MATTHEWSON             Joseph D. HUNT
Michael HALSTED               Hosea TIFFANY
Jemima HALSTED                Warren FOLET
John MARCY                    Joseph BLANDEN
Weston STEPHENS               Thomas SWEET
Adam MILLER                   Ezra CARPENTER
Amos HARDING                  John CARPENTER
Amos MOSE                     Samuel THATCHER
Gideon LEWIS                  Robert FOLLETT
Mark HARTLEY                  John TYLER
Isaac DOWD                    Amos SWEET
Robert PATTERSON              Obadiah CARPENTER, Jr.
Elisha CARPENTER              Obediah CARPENTER
Samuel JAYNE                  Thomas TIFFANY
Solomon MILLARD               Labar CAPRON
Zalmon HOLMES                 Jotham OKELY
Benjamin RYDER                Elias SWEET
Ebenezer BARTLETT             Benjamin TERRY
Asahel NORTON                 Elkeny TINGLEY
Bryant ROBINSON               EZEKIEL TITUS
Wlisha BALL                   George FOLLET
Isaac RYNEARSON               Ezra FOLLET
William WILLS                 Peleg TRACY
Samuel CAREY                  William HARKIN
Daniel W. KNAPP               Edward GOODWIN
Edward KNAPP                  Ebenezer WHITNEY
Reuben COLLAR                 John JONES
Caleb MOORE                   John PAGE
Richard McNAMARA              Joseph CHAPMAN
William TRIPP                 Andrew TRACY
Stephen HARDING               Joshua SABINS
William CONRAD                Daniel ALLEN
Asahal GRYNY                  Cyrel CARPENTER 
Joshua HAMILTON               Jacob BLAKE
Gideon KENT                   Moses THATCHER
Abel KENT, Jr.                John THATCHER
John N. LOWE                  Jeremiah SPENCER
Luke HARDING                  Thomas PARKE
William CAMPBELL              John TARBIL
Walter LYON                   Thomas GILES
Seth HOLMES                   Joshua SANDERS
Sylvanus CAMPBELL             Charles GEER
John AUT                      Mary FITCH
Thanks to Muriel Caillau for this contribution to the Luzerne County GenWeb Page.


1800 Tunkhannock --LUZERNE CO.

Name                         Name               
****                         ****                

Gideon OSTERHOUT              Andrew BUCK
John OSTERHOUT                John BUCK
Caleb NEWMAN                  John LOWREY
Joel NEWMAN                   Asaph JONES
John BUDD                     Jacob SHAKE
David KING                    James BUCHANAN
Isaac OSTERHOUT               Foster HORTON
Andrew PHILLIPS               John S. TARBILL
Cyrus AVERY                   Samuel HUNT
John McCORD                   John STAFFORD, Jr.
Isaac SLOCUM                  John STAFFORD
Zebulon MARCY                 Andrew AMES
John CLARY                    George ARNOLD
Nathan L. BAKER               David STAFFORD
Joseph LOBDEN                 Amos STAFFORD
Levi ROSENCRANTZ              James OSBORNE
Samuel WOODRUFF               John ROSENCRANTZ
Increase BILLINGS             Aaron TAYLOR
Levi DECKER                   Obadiah TAYLOR
Joseph BILLINGS               Benjamin EARL
Daniel SHAW                   Palmer JENKINS
Comfort SHAW                  John HARDING
Reuben MOLLESTON              Elisha HARDING
Lewis MULLISON                J__ ail HARDING
Luther JONES                  William HARDING
Nathan STARK                  Stephen JENKINS
James DECKER                  George MILLER
Hannah DICKSON                Abraham FREAR
David DICKSON                 John WILLIAMS
Isaac WELLS                   Barthelomew WILLIAMS
Martial DICKSON               Hezekiah PRAY
John STARK                    John NEVINS
William STARK                 James ROBERTS
Thomas SPAFFORD               Daniel ROBERTS
John FIELDS                   John WILLIAMS
Elijah CLARK                  William ATHERTON
Ambrose DICKSON               Asahel ATHERTON
Nathaniel DICKSON             Asahel ATHERTON, Jr.
Samuel FIELDS                 David CULVER
Grace FIELDS                  Prince PERKINS
William FANCHARD              Job TRIPP
James VANOCKER                William WALL
David ARNOLD                  Ezra DEAN
Eliphalet BROWN               Robert STONE
Elijah OKELY                  Stephen CAPWELL
Stephen SQUIRES               Robert REYNOLDS
Elipalet STEPHENS Jr.         George REYNOLDS
James WELLS                   Solomon REYNOLDS
Hannah FINN                   David ARNOLD
Jonas HALSTED                 James VANOCKER
Seth FIELDS                   Jocob SHEEKS 
Thanks to Muriel Caillau for this contribution to the Luzerne County GenWeb Page.

1996-2016 by Mary Ann Lubinsky for the PAGenWeb Project, and by Individual Contributors

 Mary Ann Lubinsky
County Coordinator

Back To Luzerne
Genweb