Luzerne County PAGenWeb

Lehigh Valley Railroad


  1938 Employee Rosters


 

 Seniority Roster of Section and Extra Gang Foreman & Assistant Foreman

Hazleton Branch, October 1, 1938

 

NAME POSITION DATE
     
Andrew SHUTOVICH foreman 6-1895
  laborer 3-1891
     
David ERVIN foreman 7-1904
  laborer 6-1903
     
Wassil MOSTICK extra gang foreman 1-1907
  laborer 7-1904
     
John FERTALLY foreman 4-1909
  laborer 4-1908
     
Leon MAJONE foreman 1-1912
  laborer 12-1906
     
Mike EMPETRO foreman 6-1913
     
Fred. SMITH, Jr. foreman 10-1913
  laborer 4-1908
     
Cal. STANZIOLA foreman 3-1914
  laborer 3-1908
     
Mike KLEMINSKY foreman 8-1915
  assistant foreman 10-1932
  crossing watchman 3-1933
  laborer 5-1909
     
Peter DROLLES foreman 12-1915
  laborer 5-1908
     
Mike CHIPPI foreman 8-1916
  laborer 1-1915
     
A.G. HARTUNG foreman 2-1918
     
Mike HENTOSH foreman 4-1918
     
Wassil RADICK foreman 3-1919
     
Anthony STISH foreman 9-1920
  laborer 3-1916
     
Mike GURESH foreman 12-1921
  laborer 7-1913
     
Edward PURCELL assistant foreman 12-1-1936
  lampman 6-1-1927
  laborer 4-28-1926
     
George KUTZKO assistant foreman 9-1938
  foreman 6-1924
  mine cave watchman 6-16-1938

 

Seniority Roster of Miscellaneous Employees

Hazleton Branch, October 1, 1938

 

Oscar J. BRETZ loco. crane engineer 10-1-1913
  laborer 2-1-1901
     
Philip EDINGER loco. crane engineer 6-1-1918
  laborer 6-14-1914
     
William J. HORNUNG acetylene welder 4-1-1924
  welder helper 4-16-1922
  laborer 2-4-1920
     
Michael SWEENEY acetylene welder 8-21-1924
  welder helper 4-16-1922
  laborer 11-1-1919
     
Stanley SHAUP lampman 11-1-1929
  Welder helper 1-1-1927
     
Emerson STEINER lampman 12-16-1936
  laborer 1-20-1936
     
William GIEDISH lampman 5-23-1938
  laborer 5-1-1929
     
Charles F. CUYLE gas engine repairman 1-2-1925

 

Seniority Roster of Mine Cave Watchmen

Hazleton Branch, October 1, 1938

 

Andrew DROZDUSKIE mine cave watchman 5-25-1932
  laborer 7-13-1917
     
John DOUGHERTY mine cave watchman 5-1-1934
  laborer 5-27-1929
   
Yelko HENTOSH mine cave watchman 6-18-1934
  laborer 6-16-1904
     
John RICKIE mine cave watchman 7-1-1934
  laborer 5-1-1928
     
Frank BRETZ mine cave watchman 10-2-1934
  laborer 6-27-1932
     
John ALTHOFF mine cave watchman 6-16-1935
     
Thomas KOTCH mine cave watchman 1-1-1936
  laborer 8-2-1926
     
Peter F. KELLY mine cave watchman 9-19-1936
  extra crossing watchman 8-24-1936
  laborer 2-14-1936
     
Valentine BARTH mine cave watchman 11-2-1936
  laborer 4-1-1930
     
Joseph FRANK mine cave watchman 9-26-1937
  extra mine cave watchman 4-20-1937
  laborer 5-2-1929
     
Walter CHESLOCK extra mine cave watchman 4-8-1935
  laborer 8-11-1926
   
John J. SHEETO extra mine cave watchman 2-17-1936
  laborer 2-11-1935
     
Anthony DAVID extra mine cave watchman 8-18-1936
  laborer 7-1-1928
     
Nick KOVICK extra mine cave watchman 3-18-1937
  laborer 12-28-1926
     
Peter HUSOVICH extra mine cave watchman 4-7-1938
  laborer 6-6-1935

 

Seniority Roster of Crossing Watchman

Hazleton Branch, October 1, 1938

 

Gilmore DRUM crossing watchman 9-26-1918
     
John BECKER crossing watchman 7-5-1928
     
Edward KNECHT crossing watchman 1-16-1929
     
Michael SULLIVAN crossing watchman 5-10-1929
     
Hugh DUNNIGAN crossing watchman 10-8-1930
  laborer 1-16-1919
     
Rueben PLATT crossing watchman 10-19-1930
     
Dan. TRISTANI crossing watchman 1-1-1931
  foreman 6-1-1925
  laborer 5-12-1919
     
Fred. SPERR crossing watchman 12-21-1931
  foreman 8-3-1925
  laborer 8-1-1925
     
Batista DAMIANO crossing watchman 10-1-1932
  foreman 4-1-1915
  laborer 5-3-1903
     
Aaron E. HELLER crossing watchman 12-21-1932
  foreman 12-1-1917
  laborer 7-1-1915
     
John J. O'DONNELL crossing watchman 5-2-1933
  foreman 7-1-1930
  laborer 1-17-1927
     
Warren PERRY crossing watchman 2-16-1934
     
Richard MURPHY crossing watchman 5-23-1934
     
Harry WEIGEL crossing watchman 6-1-1935
  laborer 12-1-1906
     
Edward CAULEY crossing watchman 8-22-1935
  extra mine cave watchman 2-5-1934
  laborer 9-6-1932
     
Florian SCHAUERS crossing watchman 10-1-1935
  laborer 5-6-1929
     
John SHUTOVICH crossing watchman 10-30-1935
  laborer 7-19-1924
     
Clark SHUMAN crossing watchman 5-2-1936
  extra mine cave watchman 8-8-1932
     
George REYNOLDS crossing watchman 5-11-1936
  laborer 6-20-1932
     
Ross HAYCOCK crossing watchman 1-20-1936
  laborer 5-7-1932
     
Joseph WIETEKA crossing watchman 6-22-1936
  laborer 6-28-1923
     
Steve KLEMINSKY crossing watchman 2-1-1937
  laborer 11-4-1926
     
Frank SHUDOWSKY crossing watchman 4-16-1937
  extra crossing watchman 11-16-1933
  laborer 2-1-1927
     
Julius WEBER crossing watchman 8-1-1937
     
Oscar FREY crossing watchman 11-16-1937
     
Enoch KURTZ crossing watchman 7-1-1938
  laborer 7-1-1907
     
Mike JADUS extra crossing watchman 3-1-1934
  laborer 9-29-1924
     
William DONALD extra crossing watchman 3-1-1934
  laborer 7-1-1932
     
Elder KLINGERMAN extra crossing watchman 4-9-1937
  Extra mine cave watchman 4-13-1936
  laborer 8-16-1933
     
Salvadore MORETTI extra crossing watchman 1-24-1938
  laborer 4-15-1914
     
Earl FELLIN extra crossing watchman 1-28-1938
  laborer 12-16-1926
     
Fred. ACRI extra crossing watchman 1-28-1938
  laborer 3-3-1929

 

Seniority Roster of Track Laborers

Hazleton Branch, October 1, 1938

 

Section # 1, Weatherly, PA

Wassil MAZUR 6-1-1915
Albert GIMBI, Jr. 6-2-1920
James YOUNG 6-16-1920
Harold MEYERS 3-10-1923
Mike STISOVIAN 1-22-1936
Stanley WINNICKI 11-23-1936
Alex MOLESKY 11-24-1936
Bernard CONAKER 12-12-1936
Albert GERHART 9-3-1937
George WEBER 2-1-1938


Section # 2, Hazleton, PA

Mike CLATCH 2-1-1914
Rocco CREASI 4-1-1915
Patsy CEA 1-17-1925
Joseph MOTTO 4-16-1928
James BOYLE 5-15-1928
John SUSIE 5-21-1930
Frank MUSSOLIN 2-24-1936
Sal BOVE 2-24-1936
Mike HIRCOLLA 2-25-1936
Joseph CUOZZO 7-24-1936
Joseph TOLERICO 9-2-1936
L.E. DARROW 9-2-1936


Section # 3, Hazleton, PA


Toney CROKEM 6-5-1903
Mike TATO 8-14-1918
Rocci BELLEZZO 4-16-1928
J. S. DONALD 10-16-1930
Toney GEORGE 4-19-1931
Michael C. CHIPPI 7-5-1933
Patrick F. BOYLE 8-30-1935
Thomas MARGEVICH 3-1-1936
Leon HEISER 10-9-1936
John HOMA 10-15-1936
John SIMUTA 12-9-1936
Andrew WAGNER 4-16-1937
John KUNTZ 4-21-1937


Section # 4, Hazleton, PA


Donald ATEN 5-7-1930
Mike BRONSEVITCH 4-1-1931
William MAUE, Jr. 4-1-1931
Patrick BRADY 5-9-1932
Elias WARG 4-14-1936
Frank FEDULLO 11-25-1936
Joseph GALLO 12-9-1936
George KOONS 12-9-1936
Joseph CHESLOCK 12-15-1936
Patrick J. BURKE 1-4-1937
Steve SABOL 1-4-1937


Section # 5, McAdoo, PA


Nick DOBROVOLSKY 4-19-1926
Anthony GARZIO 9-16-1927
John GARZIO 10-26-1931
William DUFFY 2-11-1936
Joseph SIMKOVICH 6-27-1936
Thomas HARTUNG 4-12-1937


Section # 6, Almonry, PA


Theodore STEWART 3-1-1933
E. MENEELEY 6-9-1933
James WALTON 6-9-1933


Section # 7, Freeland, PA


Jospeh SANDORA 12-6-1926
William ACKER 12-22-1926
Vincenzo MUSSOLIN 4-23-1929
Joseph DeMELFI 5-9-1932
Nick CHIPOLET 11-2-1936
Finito DONATO 5-10-1937


Section # 8, Vexit Jct., PA


George CHIPPI 9-19-1922
Arthur WEIGEL 8-19-1925
Lewis CATRONE 6-3-1927
Mariano SCHARNICHIO 5-1-1929


Section # 9, Tomhicken, PA


Frank Haycock 1-13-1919
Harry ATEN 3-20-1920
Donald HAYCOCK 8-16-1925
Angelo ESPOSITO 4-29-1930
Thomas SWEENEY 5-4-1931
Joseph BRESHOCK 7-5-1933
Hugh DUFFY 5-22-1934
James SWEENEY 8-13-1935
Michael MOTTO 10-12-1935
Joseph KUTZKO 1-7-1936


Section # 10, Delano, PA

 

John MOGISH 6-15-1898
Frank BAHARINSKY 7-31-1911
Mike KILOTTY 3-1-1917
Alex BOBYENESE 6-1-1918
Metro DATZKO 1-1-1924
John MUROTOSKY 5-5-1924
Harry HECKMAN 1-20-1936


Section # 11, Park Place, PA


Mike DATCHKO 6-1-1928
Mike RADICK 12-19-1930
John HENTOSH 6-1-1931
Carl CLEMENS 2-5-1934
Peter RADICK 1-21-1936


Section # 12, Shenandoah, PA


Joseph WISLOWSKY 4-1-1929
Anthony YANKOWSKY 5-1-1929
Carl SMITH 6-1-1932


Section # 13, Centralia, PA


Curtis ERVIN 8-1-1917
Harold ERVIN 5-1-1930
Warren APPLEGATE 4-1-1931


Section # 14, Mt. Carmel, PA


Carl BACH 4-23-1925
John McHALE 1-7-1927
Homer KLINGER 4-2-1932
Dan. M. HERB 6-26-1933
George PEKARICK 8-22-1935


Section # 15, Weatherly, PA


Albert DELLEN 7-1-1916
Pasquale DROLLES 12-24-1923
William E. MOSTICK 1-19-1936
M. SUROVICZ 12-18-1936

 

Section # 16, Delano, PA

 

Wassil CORIFSHOCK 5-1-1902
William MARTIN 3-8-1919
William ENGLAND 3-15-1934
Charles STEINER 8-25-1935


Extra Gang, Delano, PA


Ben HECKMAN 11-1-1899
Harry BOBYENESE 6-1-1918
Harry MACNIC 7-6-1920
John DUDRA 6-10-1926
John DeFREHN 10-1-1927
Clayre MATZ 1-22-1936
Wassil RADICK 8-10-1936
Joseph DATZKO 12-11-1936

 

This article, from the Wilkes-Barre Record Almanac, 1951, was contributed for use on the Luzerne County PAGenWeb site by Paula

 


 

Luzerne County PAGenWeb

 


 

1997-2016 by Mary Ann Lubinsky for the PAGenWeb Project, and by Individual Contributors

 

County Coordinator
Mary Ann Lubinsky